Йобана русня

Оксана Забужко

26.11.2016

Дуже добре пам'ятаю цю мапу.

Саме за даними того перепису 1989 року про Голодомор уперше заговорили публічно - вже не в форматі приватних історій, а як про національну катастрофу, що змінила Україні демографію.

Далі недоговорювали: лякались, "не на часі", казали, - і так чверть віку й було воно "не на часі", а тепер виявилось, що розбиратися з цілим нашим "Століттям Катастрофи" треба було - "на вчора".

З тодішніх статистик пам'ятаю ще один пронизливий факт: у Запорізькій області в 1988 році не оформила пенсії жодна тамтешня уродженка. Тобто, "корінних" жінок 1933 р. народження на всеньку область не знайшлося - ні однієї душі. Така-от демографія.

Бо одна справа була вижити в лісі чи лісостеповій смузі, і зовсім інша - в степу, де їстівне тільки те, що сам посіяв...

Весь цей путінський "Югавасток", "начервоно" заселений приходьками, - це, схоже, просто території, найбільше потерпілі від Голодомору - з найвищим рівнем обезлюднення.

Адже закон збереження матерії навіть Сталін скасувати не міг: "заселяли"/"завозили" - таки насамперед туди, де "спустіло", і на цій мапі, згрубша, й видно навіч, де саме, поколінням раніше, було "спустіло"...

А ще поколінням пізніше, в 2014-му, - там уже змогли пройти російські танки.

Тут, якби Україна цією темою всерйоз займалася всі 25 років незалежности, могла б критися й відповідь-підказка на питання, яким мучиться сьогоднішня Європа: скільки іноземних біженців, статистично, країна може прийняти (абсорбувати, "коренізувати"...) без загрози для власного існування?

На якому відсотку новоприбулих має спалахнути "червона лампочка"?

Відповіди на це питання людство наразі не має - а могло було (теоретично!) отримати від нас. Українська трагедія могла стати дуже багатоплановим уроком майбутньому...

"Чисто на око", емпірично-навпомацки - виглядає, що критична межа пролягає десь на рівні 20% "понаєхалів": де більше - Донеччина-Луганщина-Крим - там уже тонко, там і рветься... Але все це потребує серйозних системних досліджень, продуманих державних програм і т.д. і т.п. - довго розказувати...

І все це ще буде. Має бути. Бо нікуди нам від цього не дітися, і цю "підводну скелю", на яку приречений натикатися український корабель, нам - ні обійти, ні об'їхати.

Війна тепер запустила в рух процес "нового етногенезу" - частина "некорінних" під дулами російських танків стрімко й стихійно "стає українцями", так, як це було вже в нашій історії раніше - в добу козацьких воєн...

Цих процесів теж ніхто не відстежує - а вони йдуть. А ми, як і раніше, дуже мало про себе знаємо - і ще менше розуміємо.

Мала, далебі, рацію Ольга Кобилянська: "Не смерть страшна - а наша темнота" (с).

Учімося - щоб більше не вмирати "за дурний розум".

І сьогоднішня свічка на чорному тлі - це не тільки пам'ять, а й надія: що "світло у темряві світить, і темрява не обгорнула його" (с)

111.png
GEVxj1f-X0-AEncd1-1.jpg
 
я лично жалел гюльчатай.

а вообще мне в детстве было пофиг ) главное, чтобы стреляли побольше и почаще. вестерны - вообще улет. особенно, золотая пуля, когда в конце расчехлили пулемет и всех перекосили.
 
З одного кацапського форуму:

В апреле 2023 года Владимир Xuilo создал фонд "Защитники Отечества", который, как написано в уставе организации, занимается поддержкой участников войны в Украине. За год работы фонду выделили из федерального бюджета более 10 млрд рублей рублей, еще 18 млрд дали из бюджета в феврале 2024 года.

Многие родственники военнослужащих из разных регионов России, которые обратились за помощью в фонд, утверждают, что по факту организация оказалась бесполезной: реальной помощи они не оказывают, предлагая близким военных самим решать свои вопросы. Север.Реалии поговорил с десятками близких военных из разных городов страны, чтобы понять, кому и как помогают "Защитники Отечества".
....

"Похоронила двоих – и ничего"​

У Алевтины С. (в целях безопасности имена всех героев публикации изменены. – СР) из Котласа на войне в Украине погибли два ее бывших мужа. Сейчас там воюет третий. Через фонд "Защитники Отечества" она пыталась получить посмертные выплаты – так называемые "гробовые" – и новогодний подарок для младшей дочери, однако никакой помощи от фонда нет.
Аж на сльозу пробило. :плачу::ги:
 
то ли хвастается, то ли жалуется
В Ростовской области топливо для аграриев подорожало на 20%. При этом его запасы заполнены на 35% от необходимого количества.

В сентябре и октябре цена была значительно выше. Сегодня она находится в разумных пределах, — заявил министр сельского хозяйства региона Константин Рачаловский.
 
Назад
Зверху Знизу