Дзеркалля (мова спілкування в темі - українська).

А якщо так?
Зірки світять вночі.
Зараз зірки світять.
Зараз ніч.
:)
Просто треба слова трохи інакше поставити, хоч гармонійніше (логічніше) звучало, але суть (висновок) від цього не змінюється.
 
Мені варення з суниці трохи на смак нагадує ліки. Тобто не смак ліків, а як запах, але відчуваєш як смак. Я зрозуміло пояснила? :-)
 
Він з дівчиною їхав, і чистотою та охайністю від нього несло за 5 км, у нас аж такі не їздять :-) Не знаю як це пояснити, не те що всі їдуть брудні, але по ньому видно, що не той прошарок. Дівчина пиріжки купила, принесла йому, а він каже: це що за лапті, це пиріжки такі?
:-)
OIG1.jpg
 
Треба зосередитися, випити каву.
Сьогодні вранці був цикавий випадок. Я ж писала, що постійно від сусідів чимось тхне? З туалету чи ванній постійно тхне то смаженою картоплею, то капустою, то сира цибуля з базарної олією.

Так ось, сиджу я готуюся робити езотеричну роботу з приводу Молодика. Розмірковую, може спочатку випити чаю чи кави. А через пару хвилин почало пахнути кавою! :) :кава: Взагалі жодного разу такого не було.
 
А якщо так?
Зірки світять вночі.
Зараз зірки світять.
Зараз ніч.
:)
Просто треба слова трохи інакше поставити, хоч гармонійніше (логічніше) звучало, але суть (висновок) від цього не змінюється.
Зірки світять лише вночі.
Зараз зірки світять.
Зараз ніч.

Тільки так правильно.
 
Зірки світять лише вночі.
Зараз зірки світять.
Зараз ніч.

Тільки так правильно.
Ні, я добре пам'ятаю силогізми, "лише" тут зайве. Якщо слідувати такому принципу, то не існувало б неправильних силогізмів, як то:
Всі риби плавають
Крокодил плаває
Крокодил - риба :-)
Але неправильні силогізми існують, хоч вони і неправильні ))

Крім того зірки світять не лише вночі, то ми їх бачимо лише вночі.
 
Останнє редагування:
Ні, я добре пам'ятаю силогізми, "лише" тут зайве. Якщо слідувати такому принципу, то не існувало б неправильних силогізмів, як то:
Риби плавають
Крокодил плаває
Крокодил - риба :-)
Але неправильні силогізми існують, хоч вони і неправильні ))

Крім того зірки світять не лише вночі, то ми їх бачимо лише вночі.
Неправильний силогізм - це як раз твій приклад про зірки.
Зірки світять вночі. - ок
Зараз зірки світять. - ок
Зараз ніч. - Чому??? Звідки ми знаємо, що зірки не можуть світити в інший час доби? Де це сказано в попередніх викладках?

Мені не викладали логіку в термінах силогізмів, я лише бачу тут явне порушення причинно-наслідкових зв'язків, у випадку з крокодилом і з зірками. У прикладі з авторами все ок.
 
З "Зірки світять вночі" проблема в тому, що цей вислів не є чітко визначеним предикатом. Він може означати що завгодно:
- всі зірки світять завжди, в тому числі вночі теж
- всі зірки світять тільки вночі
- деякі зірки світять тільки вночі, деякі тільки вдень
- деякі зірки світять тільки вночі, деякі будь-коли
- є принаймні кілька зірок, які точно світять вночі, про інші нічого невідомо
- вночі завжди світять хоча б декілька зірок

З усіх цих варіантів тільки з другого випливає, що зірки не можуть світити в інший час доби, крім ночі - і тільки при ньому висновок "зараз ніч" буде правильним.
 
З "Зірки світять вночі" проблема в тому, що цей вислів не є чітко визначеним предикатом. Він може означати що завгодно:
- всі зірки світять завжди, в тому числі вночі теж
- всі зірки світять тільки вночі
- деякі зірки світять тільки вночі, деякі тільки вдень
- деякі зірки світять тільки вночі, деякі будь-коли
- є принаймні кілька зірок, які точно світять вночі, про інші нічого невідомо
- вночі завжди світять хоча б декілька зірок

З усіх цих варіантів тільки з другого випливає, що зірки не можуть світити в інший час доби, крім ночі - і тільки при ньому висновок "зараз ніч" буде правильним.
Ну так можна до багатьох засновків (два перші рядки) причепитися і знайти невідповідність.
Але це я сама винна, що сказала тобі, що зірки світять весь час. Засновки ж не підлягає сумніву. І я мала на увазі, що ми їх бачимо уночі, тобто спрощений варіант: вдень - сонце, вночі - зірки.
Неправильний силогізм - це як раз твій приклад про зірки.
Неправильний силогізм - це коли виходить неправильний висновок. З тієї думки, що я вкладала - про те, що ми їх бачимо, то висновок правильний. Хоча, звісно, можливі варіанти, якщо прискіпуватися, наприклад, якщо дивитися у телескоп ))))
Хотіла погодитися, що можна і з "лише", але читаю з ним, і розумію, що не треба.Може тому що, засновки мають бути максимально стислі? А може я помиляюся:незнаю:
 
Тепер з неправильними силогізмами. Вони виникають не з-за невизначеності предикату висновку (точніше, не завжди з-за нього, хоча тут як раз хороший приклад того, як із-за нечітко свормульованого предиката ми отримали невірний силогізм), але, частіше, з-за невірного оперування необхідними і достатніми умовами.

1. Всі риби плавають - вірне твердження. Це приклад достатньої умови: "для того, щоб істота плавала, їй достатньо бути рибою".
2. Всі, хто плаває, є рибою - обернене твердження. Але воно не витікає з попереднього, і не є вірним! Це небхідна умова, її можна сформулювати так: "для того, щоб істота плавала, їй необхідно бути рибою". І така умова не виконується. Необхідна умова не випливає з достатньої, і навпаки, достатня не випливає із необхідної. Вони можуть виконуватися одночасно, але не зобов'язані цього робити.

І от на нерозумінні цих відношень побудовані не лише більшість неправильних силогізмів, а й більшість усіх способів дурити людям голову на всіх рівнях взаємодій.
 
З тієї думки, що я вкладала - про те, що ми їх бачимо, то висновок правильний.
Ти вкладала правильну думку, "ми бачимо зірки вночі і тільки вночі, і ніяк інакше". Але ти не сформулювала її чітко, саме тому я дописала слово "лише", яке автоматом ставить все на свої місця.

Хотіла погодитися, що можна і з "лише", але читаю з ним, і розумію, що не треба.Може тому що, засновки мають бути максимально стислі?
Ні в якому разі. Засновки мають бути в першу чергу максимально чіткі, це обов'язкова умова, без якої вся логіка летить шкереберть. А вже тільки після цього максимально стислі, але не за рахунок чіткості. Повір людині з дипломом мехмату )
 
Останнє редагування:
Ось навіть вікіпедія дає класифікацію. Там обов'язково фігурують поняття "всі", "деякі", "жоден". Бо без них не буде чіткого однозначного предиката.

1715243363796.png
 
Назад
Зверху Знизу